Kreisā mala
Labā mala
Itālijā notiks radošais projekts “Il Gattopardo. Trīs vietas, viens stāsts. Palermo-Rīga-Vīne”.
No 2018. gada 12. marta līdz 16. martam Itālijā, Palermo Mākslas akadēmijā notiks zinātniska konference, kuras vizuāli informatīvo ietvaru veidos Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA), Palermo Mākslas akadēmijas un Zigmunda Freida Universitātes Vīnē mācību spēki un studenti. 
Vizuālie stāsti infografiku un gleznu formātā stāstīs par īpašā pāra - divu spilgtu personību – itāliešu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas (1896-1957) un vācbaltiešu izcelsmes baroneses no Stāmerienes, kas ir bijusi Itālijas psihoanalīzes asociācijas dibinātāja, Aleksandras fon Volfas (1894-1982) profesionālo darbību.
Šāda konference ar zinātnisku saturu un laikmetīgu vizuālu ietvaru sekmēs starpvalstu un dažādu paaudžu saziņu. Šo divu no dažādām valstīm nākušo izcilo personību dzīves savijums un gājums sniedz spilgtus vēstījumus par Latvijas simtgades ritējumu vienlaicīgi ar ieskatu visas Eiropas divdesmitā gadsimta vēsturē, tas ir viens no Itālijas un Latvijas kopīgās kultūrvēstures emocionālākajiem pavedieniem.
Trīs Eiropas Savienības augstskolu sadarbība un iesaiste šinī projektā nav nejauša, katrai ir sava loma - LMA pārstāv zemi no kuras ir nākusi baronese fon Volfa un allaž turējusi to savā sirdī, Palermo mākslas akadēmija pārstāv ne tikai grāfa dzimto pilsētu, bet arī notikumiem bagātā vēsturiskā romāna “Gepards” (“Il Gattopardo”) (1956) sižetā aprakstīto krāšņo Sicīlijas ainavu un romantiskas jūtas, kas risinās uz politisko norišu fona karavadoņa Džuzepes Garibaldi iegrieztajos laikmeta griežos. Savukārt, tas, ka baronese savā psihoanalīzes praksē bija pārliecināta Zigmunda Freida sekotāja, kalpo par iemeslu viņa vārdā nosauktās Vīnes augstskolas mācību spēku un studentu klātbūtnei kopīgajā sadarbībā.
 
LMA studentiem ir bijusi iespēja no 2018.gada janvāra līdz martam veikt izpēti Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un noklausīties nozares ekspertes Astras Šmites priekšlasījumu par Džuzepes Tomazi di Lampedūzas un Aleksandras Alises fon Volfas dažādās valodās publicētajiem materiāliem. Savukārt, Latvijas Valsts vēstures arhīva Dokumentu pieejamības un popularizēšanas nodaļas vadītāja Gunta Minde sniedza iespēju ielūkoties oriģinālajos dokumentos un liecībās. LMA studenti un docētāji februāra beigās pirms ceļojuma uz pavasarīgo Palermo dosies ziemas plenērā divu izcilu gleznotāju-Kristapa Zariņa (LMA rektora) un Alekseja Naumova (LMA Glezniecības nodaļas profesora) vadībā uz sniegoto Stāmerieni. Abi gleznotāji vadīs meistarklases glezniecībā Palermo mākslas akadēmijā, savukārt Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina apakšnozares vadītāja grafikas dizainere Maija Rozenfelde un profesore Barbara Ābele vadīs informācijas dizaina darbnīcas.
 
Projekts tapis pateicoties LR Ārlietu ministrijai, Latvijas Republikas vēstniecībai Itālijas Republikā un ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Arta Bērtuļa personai, Latvijas Mākslas akadēmijai, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Palermo Mākslas akadēmijai un Erasmus+ programmai ar nolūku nodrošināt Latvijas valsts simtgades svinību vēstījumu Itālijā starptautiska un starpdisciplināra literatūras, psihoanalīzes, dizaina un vizuālās mākslas notikuma formā.
 
Meistarklases, darbnīcas un konference ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm un ir iekļauta Palermo, kā 2018.gada Itālijas kultūras galvaspilsētas kultūras pasākumu programmā.
 
Konferences ”Psihoanalīze un feminisms Zigmunda Freida  laikmetā. Aleksandra Alise fon Volfa (Alexandra Wolff Stomersee)” un radošās darbnīcas norises vieta un laiks:
Palermo Mākslas akadēmija.
Radošās darbnīcas laiks: 12.03-15.03. 2018.
Konferences laiks: 16.03.2018
Konferences vizuālais ietvars: Informācijas dizains un gleznas, kas taps divu radošo darbnīcu- informācijas dizaina un glezniecības- laikā četrās dienās pirms konferences norises, kā arī vienas dienas ziemas plenērā Stāmerienē februārī.
 
2. radošajās – informācijas dizaina un glezniecības -  darbnīcās piedalīsies:
3 ES Universitātes - Palermo Mākslas akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmija, un Zigmunda Freida Universitāte (Vīne);
18 studenti informācijas dizainā (10  IT, 4 AT, 4 LV) 
12  studenti glezniecībā (10 IT, 2 LV)
9 pasniedzēji no trīs universitātēm (Kristaps Zariņš (LV), Aleksejs Naumovs LV), Frančesko De Grandi (IT), Martins Feslaitners (AT), Maija Rozenfelde (LV), Barbara Ābele (LV), Fausto Gristina (IT), Renato Galasso (IT), Sandro Skalija(IT).
 
Konferencē referēs:
 • Džoakīno Lanca Tomazi, muzikologs (rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas audžu dēls).
 • Astra Šmite (nozares eksperte), Latvijas Nacionālā bibliotēka.
 • Stefans Hampls (Zigmunda Freida Universitātes prorektors) un/ vai Martins Feslaitners (Starptautiskais infomācijas dizaina institūts (IIID) un
hi-pe.at informācijas dizaina uzņēmuma dibinātājs).
 • Silvāna Mičēli, asociētā profesore, Palermo psiholoģijas institūts.
 • Itālijas Psihonalīzes asociācijas eksperts.
Projektā iesaistītās puses:
 • Latvijas vēstniecība Romā (Latvijas vēstnieks Itālijā Artis Bērtulis, Frančeska Kokoca, Nellija Reinicāne).
 • Džoakīno Lanca Tomazi (rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas audžu dēls).
 • Latvijas Nacionālā bibliotēka ( direktors Andris Vilks, nozares eksperte Astra Šmite).
 • Latvijas Mākslas akadēmija (rektors Kristaps Zariņš, profesors Aleksejs Naumovs un Funkcionālā dizaina apakšnozares mācību spēki - apakšnozares vadītāja Maija Rozenfelde, profesore Barbara Ābele).
 • Palermo Mākslas akadēmija/ Accademia di Belle Arti di Palermo grafikas vai multimediju nodaļa (prezidents Alberto Kopola Amero D’Aste Stella, Mario Dzito, Fausto Gristina, Maia Mankuzo).
 • Zigmunda Freida Universitāte Vīnē (prorektors Stefans Hampls,
 • Informācijas dizaina uzņēmums hi-pe.at un Starptautiskais informācijas dizaina institūts (IIID) (hi-pe.at vadītājs Martins Feslaitners).
Komentāri